Barion Pixel

Véleménykülönbségek a párkapcsolatban

Hogyan kezeljük a véleménykülönbségeket a párkapcsolatban?

 

Lehet-e egyáltalán véleménykülönbsége egy párnak?

Létezhet-e bármi olyan dolog, amiben nem értünk egyet?

Természetesen igen.

Sok ilyen lehet, de az, ahogyan kezeljük, az már korántsem mindegy, hogy alakul. 

 

Annyi területe van egy párkapcsolatnak, amiben egyeznünk kell, vagy legalábbis megegyezése kell jutnunk, így kikerülhetetlen, hogy bizonyos részeken, bizony ellentmondásba ütközünk a szeretett párunkkal. 

Nem kell megijedni, mert ez teljesen normális. Mindig azt mondom a klienseimnek, hogy nem az a baj, hogy ha véleménykülönbség van, hanem az, ha azt nem tudják kezelni, és nem megfelelő módon állnak egymáshoz.

Véleménykülönbségek a párkapcsolatban, példák:

  1. Akarhat a párod, például 2 autót? Egy családit és egy sport autót, míg szerinted egy is bőven elég? Igen. 
  2. Lehet olyan, hogy a párod lakásfelújítást tervez, amikor Te éppen inkább elmennél abból a pénzből nyaralni? Igen.
  3. Akarhat a párod házimunkarendet, ha Te nem vagy benne partner és szerinted ez hülyeség? Igen.
  4. Lehet, olyan, hogy a párod pihenne, amikor Te éppen nagytakarítanál a hétvégén? Igen.
  5. Létezhet olyan, hogy a párod meglátogatná a családot, de Te inkább kettesben lennél vele? Igen. 
  6. Létezhet olyan, hogy a párod akar oltást, Te pedig nem, vagy fordítva?  Igen. 

 

Azért vagyunk szabad emberek, mert mindannyiunknak van választása, és mivel minden nap több tucat dologról hozunk döntést, így igen, elő-előfordul néha, hogy vannak dolgok, amikben nem fog egyezni a véleményünk a párunkkal. Ettől még lehet csodálatosan gyönyörű és boldog párkapcsolatunk, mert nem ez számít. 

Sohasem az számít, hogy miben nem értünk egyet, és éppen milyen vita alakul ki, hanem mindig az, hogy mindezt hogyan kezeljük, és hogyan állunk a párunkhoz. Szeretettel, odafigyeléssel, elfogadással, megértéssel, azaz próbálom beleképzelni magamat a párom helyébe is, és megnézni a dolgot az ő szemszögéből, vagy önző, egoista szemszögből is vizsgálhatom, aki türelmetlen, és a saját szaván és gondolatain kívül mást meg sem hall. 

 

Erre érdemes odafigyelni!

Ami a legrosszabb verzió, ha valaki azt gondolja, hogy csak az a jó, ahogy ő látja, ahogy ő gondolja a dolgokat, és a helyzetet, és a többit még csak meg sem hallgatja, vagy figyelembe se veszi. 

Ilyenkor komoly önismereti munka és a tudatosság gyakorlása segíthet, hiszen így ebben a formában nem lesz megállapodás. Sosem történhet úgy eredményre jutás, ha csak az egyik fél akarata érvényesül mindenben, hiszen ketten vagytok. 

 

Mi lehet a megoldás,

ha nézeteltérésünk, véleménykülönbségünk van a párunkkal?

Beszélgetni, beszélgetni, beszélgetni. Egy párkapcsolatban nem lehetünk önzőek, és nem gondolhatjuk azt, hogy csak én számítok, csak én tudom jól, és nem érdekel, mit gondol a párom, vagy ő hogyan látja a helyzetet. Aki így gondolkodik, nem sokáig lesz párkapcsolatban, vagy pedig nagyon elnyomó lesz, ha valaki mégis ezt eltűri. 

Nyitottnak kell lenni a másik fél felé, és kérdezni, beszélgetni vele, és megismerni az ő álláspontját, szemszögét, mert akkor sokkal könnyebb lesz meglátnod ŐT! Látni fogod, hogy vajon ő miért úgy dönt, miért azt választja, amit, és mik az okai, mik a gondolatai. Ezt csakis őszinte szeretetteljes kommunikációval lehet, ami magas érzelmi intelligencia szinttel párosul. 

 

Amíg a dühöd, az egód, a bármid közéd és a külvilág közé áll, addig nem fogsz tudni kapcsolódni sem a pároddal, sem senki mással. Mert ez a dolog, nem csak párkapcsolatban működik így, hanem az élet minden más egyéb területén is. 

 

Elfogadás

Ha úgy állsz a párodhoz, hogy oké, Ő ezt gondolja, én meg azt, na és aztán? Van ennek bármi köze is a kapcsolatunkhoz? Esetleg beleszól ez, napi szinten a kapcsolatunkba? Van bármilyen negatív hatása, rám, ránk nézve? 

Ha pl. feszült lesz tőle a légkör, akkor is közös megegyezésre kell jutni. 

Hogy a fenti példákkal éljek. Például: 

1.Akarhat a párod, például 2 autót? Egy családit és egy sport autót, míg szerinted egy is bőven elég? Igen.

Megoldás: –> Hosszas beszélgetés után megállapodtok abban, hogyha a párod szeretne még egy autót, akkor vegyen. Vagy, észérvekkel Te győzöd meg őt, hogy nem is olyan fontos az a másik autó. 

2. Lehet olyan, hogy a párod lakásfelújítást tervez, amikor Te éppen inkább elmennél abból a pénzből nyaralni? Igen. 

Megoldás: –> Itt lehet közös megállapodás is. Lehet a lakás csak egy részét felújítani és a pénz másik részéből nyaralni menni, így mindkettőtök akarata érvényesülhet. Vagy most felújítani, és jövőre nyaralni menni. Ez attól függ, ki mennyire kompromisszumképes, és mennyire szeretnétek az adott célt. 

3. Akarhat a párod házimunkarendet, ha Te nem vagy benne partner és szerinted ez hülyeség? Igen

Megoldás: –> Írtok közösen egy szép házimunkarendet, ahol mindenkinek meg lesz a saját „házi” feladata. Elmagyarázhatjátok egymásnak, mennyi minden van a ház körül, és a megbeszélésen, választani is lehet, ki mit vállal. A mumusokat pedig el kell osztani egyenlő arányban, így mindenkinek meg lesz a saját kis feladata, amihez tudja tartani magát.

 

4. Lehet, olyan, hogy a párod pihenne, amikor Te éppen nagytakarítanál a hétvégén? Igen.

Megoldás: –> Hagyod pihenni, Te takarítasz, vagy Te is pihensz vele, és majd később, vagy máskor takarítasz/takarítotok. Megbeszélés kérdése.

5. Létezhet olyan, hogy a párod meglátogatná a családot, de Te inkább kettesben lennél vele? Igen. 

Megoldás: –> Most meglátogatjátok a családot, másnap randiztok egyet, vagy ma randiztok egyet, és jövő héten látogatjátok meg a családot… minden megbeszélhető, ha akarja a két fél. 

6. Létezhet olyan, hogy a párod akar oltást, Te pedig nem, vagy fordítva?  Igen. 

Megoldás: –> Élni és élni hagyni. Ha akarja csinálja, ha nem akarja ne csinálja. Nem kell ebből nagy ügyet csinálni, mindenki a saját meggyőződése szerint él és cselekszik. És ami nagyon fontos, mindenki a saját életéért felelős, és hagyni kell, hogy mindenki eldöntse számára mi a legjobb. Lehet róla beszélgetni, de ha konfliktusforrás, akkor érdemesebb csak tiszteletben tartani egymás döntését, és nem bolygatni a témát. Az élet megy tovább! 🙂

 

Eredmény:

Így tehát láthatod a példákon keresztül is, hogy minden csak megbeszélés kérdése, és mindehhez, egy olyan fajta hozzáállás szükséges, ami nyitott, elfogadó, szeretetteljes. Enélkül nem megy. 

Tehát, ha a pároddal nézetkülönbségeitek támadnak, akkor ez mindig jusson eszedbe, hogy bármi történik is, és bármiben is nem értetek egyet, még nem dől össze a világ, mert minden csak megbeszélés kérdése. Igen, egyiknek, vagy másiknak engednie kell alkalmasint, és nem lehet olyan felállás, hogy mindig csak az egyik enged. 

Mindemellett számtalan olyan fő téma van, amiben muszáj, hogy egyetértsetek, mert anélkül nem tudtok jól együtt működni. Ilyen pl. a hol lakjunk, hány gyereket szeretnénk, és mikor, mit csináljunk vasárnap, ki kezeli a kasszát, közös, vagy külön kasszán élünk-e, mennyi időt töltünk el együtt, akarunk-e házasodni, vagy nem? stb. Ezek olyan kardinális kérdések, amikben muszáj egyetérteni, hiszen nem várhatjuk el senkitől, hogy bárki kedvéért meghazudtolja önmagát, vagy a saját igényeit, vágyait, érzéseit. Ha ezek stimmelnek, akkor minden más csak részletkérdés, és megbeszélni való. Ha a kommunikációval viszont gond van, akkor azzal foglalkozni kell.

Amire érdemes még odafigyelni,

hogy ne bántsuk meg a párunkat, ne kritizáljuk, és ne akarjunk fölé kerekedni. Egyenrangú felekként kell kezelnünk egymást, és szeretetteljes hozzáállással minden megoldható, ha akarja a két fél. Innentől rajtatok múlik, mit hoztok ki az adott szituációból.

 

Nektek vannak véleménykülönbségeitek a pároddal?

Gondold végig mennyire súlyosak, és mit tudnátok tenni annak érdekében, hogy mielőbb tisztázzátok és megbeszéljétek? 

 

Ha szeretnél a témában még többet megtudni, tanulni, gyakorolni ezt a fajta asszertív kommunikációt a pároddal, akkor ajánlom szeretettel a Kommunikáció a BARÁTOD! E-könyvemet, mely nagyon sokat segíthet ebben, és akkor is, ha nem juttok egy bizonyos témában közös nevezőre, illetve, ha úgy érzed, tanácsadáson is szeretettel várlak.

Szívem minden szeretetével,

Szeretettel,

Párkapcsolati boldogságod, és önismereted segítőjeként:

Molnár Csilla

párkapcsolati tanácsadó, író

 

🎁 KIHAGYHATATLAN AJÁNLAT:

Szerezd meg az AJÁNDÉKPárkapcsolati Elsősegély Kalauz”című 30 oldalas minikönyvet is, és értesülj első kézből a legfrissebb párkapcsolati problémák megoldásának lehetőségeiről.

 

Párkapcsolati tanácsadás   ♥ Párkapcsolati cikkekWebshop

 ♥ Önismereti tanfolyam♥ Párkapcsolati tesztek  ♥ Ismerj meg   ♥ Kapcsolat

Párkapcsolati e-bookok

error: A tartalom védett!! NE másolj!