Barion Pixel

A bocsánatkérés művészete

A bocsánatkérés művészete…

Hogyan kérjünk bocsánatot, mi van akkor, ha a másik fél nem érzi a bocsánatkérést?

Több száz pár járt már nálam tanácsadáson, akikkel több száz bocsánatkérést csináltunk már végig, és bizony sokszor nem is olyan könnyű ez. 

A bocsánatkérés művészetében az a legfontosabb és legalapvetőbb szabály, hogy meglássuk a másikat és megértsük a másik szempontjait is, ami akkor, amikor épp ingerültek vagyunk kifejezetten nehéz. 

A lehető legnagyobb hiba, amit valaki elkövethet az az, hogy ha csak azért, mert azt gondolja, hogy ő nem bántotta meg a másikat, figyelmen kívül hagyva az ő érzéseit, nem kér bocsánatot. 

Teljesen mindegy, hogy adott esetben mi hogy látjuk. A bocsánatkérés képességének a lényege, hogy akkor is bocsánatot tudjunk kérni a másiktól, ha mi magunk nem gondoljuk, hogy megbántottuk a másikat. Miért? Mert itt most a másik fél a lényeg.

Ha jelzi felénk a párunk, hogy figyelj, ez rosszul esett, megbántottál, nagyon rosszul esett amit tettél, mondtál, ez fájt nekem, stb. Akkor én mint tudatos felelősségteljes személy a kapcsolatban, mindezt meglátom, és érzékelem. Odafigyelek a páromra, és meglátom, hogy mi fájhatott neki az adott szituációban, vagy mondatban, még akkor is, ha nekem eszemben sem volt megbántani őt. 

Mit tudunk tenni?

Így tehát az első és legfontosabb dolog, amit ilyenkor tennünk kell, hogy ezt mondjuk:

Drágám, látom, hogy ez fáj neked, és megbántódtál, nem állt szándékomban megbántani Téged, és nem is azért mondtam, amit mondtam, hogy megbántsalak. Sajnálom, és kérlek bocsáss meg, ha mégis megbántódtál, nem ez volt a szándékom vele. 

–> Bocsánatkérés elfogadva.

Pipa, mehetünk tovább, és lehet tovább beszélni arról, ami a fő probléma, ami miatt ide jutottatok. 

Tudom, ez leírva könnyűnek tűnik, de élesben nagyon nem az. A jó hír viszont, hogy gyakorlással mindez fejleszthető és megtanulható. 

 

Az első lépés, hogy megtanuld meglátni a párodat, és az ő érzéseit is vedd észre a sajátjaidon kívül. 

Ha ez megy, akkor nagyon jó eséllyel lesz hosszútávon boldog kapcsolatotok, már ami a bocsánatkérés részét illeti! 🙂

Ha annyira még nem megy, akkor se csüggedj, mert mint mondtam, ez tanulható!

Vajon mi történik akkor, ha a másik fél nem fogadja el a bocsánatkérést?  

Lássuk, mik gátolhatják a bocsánatkérés elfogadását: 

  • Nem olyan hangsúllyal mondja
  • Nem érzi a másik fél az igazi bocsánatkérést belőle
  • Belemagyarázza, hogy nem is gondolja komolyan a másik
  • Nem olyan mértékű a bocsánatkérés, amiből a másik fél bocsánatkérést érezne, például egy megcsalásnál, nem elég egy egyszerű odamondott BOCSI…
  • Ha úgy kér bocsánatot, hogy azt mondja, bocsánat, DE én akkor is tartom magam az elveimhez
  • Vagy ha az illető egyáltalán nem is kér bocsánatot

Ezek a fajták sokszor előfordulhatnak, de éppen ezért kell nagyon figyelni, és észrevenni, ha valóban megbántottuk a másik felet. Ha a fentiek közül bármelyikébe estek a pároddal, és bármelyikőtök úgy érzi, hogy nem fogadja el a bocsánatkérést, akkor azt újra kell tárgyalni, és nem az a megoldás, hogy megsértődök, beduzzogok, napokig nem szólok a másikhoz, hanem az, hogy elmondom neki, hogy ez így nem lesz elég, és ebből én nem érzek bocsánatkérést, beszéljünk még erről. 

A kommunikáció itt is a kulcsa mindennek!

Meglátom a másikat, és hallom is, mi a problémája, és hajlandó vagyok-e félre tenni az egómat és a saját makacsságomat a kapcsolatunk érdekében? Hajlandó vagyok figyelembe venni a párom kívánságát, és érzéseit, vagy önző módon csak magamra figyelek?

Képes vagyok önmagamon kívül mást is észrevenni? Ezt hívják empátiának. Ezt is lehet gyakorolni ha nem megy, és szintén tanulható.

Ha úgy érzed bocsánatot kértél, és a párod nem enyhül, akkor el kellene mélyedni a témában, hogy vajon miért nem akarja elfogadni a bocsánatkérést. Mi a fő problémája a fenti felsorolás közül. 

Ha egyik sem jellemző és csak köti az ebet a karóhoz, megtörtént a bocsánatkérés, és továbbra sem enged az illető és továbbra is hajtogatja a sérelmeit, akkor bizony olyan eset is előfordulhat, hogy az illető a saját megbántásai alól próbálja felmenteni magát, és elterelni a figyelmet, így haragudhat mindig a párjára, anélkül, hogy szembe kellene néznie a saját megbántásaival, amiket ő okozott a másik félnek. 

Ezek egyszerű esetben lehetnek kisebb megbántások, nagyobb esetben akár megcsalások, hűtlenségek flörtölések mással stb. is előfordulhat. És mivel lelkiismeretfurdalást érez, de felelősséget nem vállal, ezért egyszerűbb a másikra haragudni, mint elővegye az illető saját magát. 

Tudom kemény, és nem kell rögtön meggyanúsítani a párunkat semmivel, csupán beszélgessünk arról, hogy miért nem akar megbocsájtani, és ha nagyon nem enged, akkor azért érdemes mögé nézni, mert az ember nem is akar együtt élni egy olyan emberrel, aki folyamatosan zrikálja, elvárja a bocsánatkérést, és amikor megkapja az sem jó és minden megy ugyanúgy, mert annak bizony válás lesz a vége. 

Igenis kell a bocsánatkérés, kell a megbocsátás, kell a megenyhülés, kell a kibékülés, kell az, hogy többet ne beszéljetek róla utána, és hogy túllépjetek adott problémákon, különben örökre beférkőznek közétek, (ha hagyjátok), és folyamatosan mérgezi a kapcsolatot.

Ti döntötök, elfogadod-e a bocsánatkérést, és megenyhülsz, vagy nem? Akartok-e egyáltalán azon dolgozni, hogy megfelelő bocsánatkérés történjen és meg tudjátok beszélni, vagy valójában nem is ez a cél… 

Láttam már sok párt, sokféle bocsánatkérést, és még több reakciót. Látni lehet, hogy mi az, amikor valaki meg akarja oldani a problémát, és melyik az, amikor inkább csak generálja azokat. 

Sok erőt, kitartást kívánok, ezek az időszakok sosem egyszerűek, Te csak törekedj arra, hogyha megbántod a másikat, mindig a megbántás mértékének megfelelő módon kérj tőle bocsánatot. A lelkiismereted legyen tiszta, és akkor nagy baj nem lehet! 🙂

 

Ha szeretnél még a témában fejlődni, tanulni, inspirálódni, akkor ajánlom szeretettel a könyvcsomagomat párok részére.  >> KÖNYVCSOMAG

 

Ha tetszett a cikkem, köszönöm, ha megosztod, ezzel segíthetsz másnak is. (Ehhez másold ki a weboldal linkjét, vagy kicsit lejjebb találsz egy SHARE gombot, amivel meg tudod osztani Facebookon)

 

Szeretettel,

Párkapcsolati boldogságod, és önismereted segítőjeként:

Molnár Csilla

párkapcsolati tanácsadó, író

 

🎁 KIHAGYHATATLAN AJÁNLAT:

Szerezd meg az AJÁNDÉKPárkapcsolati Elsősegély Kalauz”című 30 oldalas minikönyvet is, és értesülj első kézből a legfrissebb párkapcsolati problémák megoldásának lehetőségeiről.

 

Párkapcsolati tanácsadás   ♥ Párkapcsolati cikkekWebshop

 ♥ Önismereti tanfolyam♥ Párkapcsolati tesztek  ♥ Ismerj meg   ♥ Kapcsolat

Párkapcsolati e-bookok

error: A tartalom védett!! NE másolj!