Barion Pixel

Irányításmánia

Irányításmánia a kapcsolatokban

 

Napjaink komoly problémái közé sorolható az irányításmánia megjelenése egy kapcsolatban, mégis alig lehet találni róla cikket az interneten. Szerintem ez a téma komolyabb gond, és megérdemli a figyelmet. Így igyekeztem összeszedni, milyen is egy igazi irányításmániás nő és férfi.

Irányításmániás, avagy kontrollmániás lehet bármelyik fél a kapcsolatban, vagy akár mindketten is, bár az a kapcsolat biztosan nem lesz hosszú életű, ugyanis, két dudás egy csárdában nem igazán fér meg. Ketten együtt sosem fogják tudni érvényesíteni az akaratukat, és ezek miatt állandó konfliktus és veszekedések sora lesz, amiben egyik fél sem fogja igazán jól érezni magát.

Az irányításmániás férfi jellemzői egy kapcsolatban:

Először kedvező tulajdonságokkal találkozhatunk:

– Lovagiasság, udvariasság

🔵 Óvó, féltő magatartás

– Határozottság, önbizalom

Ám egy idő után ezek a jó tulajdonságok átcsapnak szeszélyes viselkedésbe:

➡ Előszeretettel szeretik megmondani a nőnek, hogy mit csináljon

🔵 Mit vehet fel, és mikor

➡ Egyfajta magasabbrendűséget éreznek, és azt hiszik a párjuk a tulajdonuk, ki akarják sajátítani a nőt

🔵 Azt gondolják, joguk van megmondani a társuknak, hogy mikor mit csinálhat és kivel, vagyis az egész élete feletti rendelkezési jogot hiszik magukénak

➡ Állandóan tudni szeretné, merre jár a párja, és mit csinál

🔵 Azt gondolja, hogy tudja mi a jó a párjának, hiszen amit ő elgondolt, az biztosan jó lesz neki, (a párja véleménye nem számít, sőt meg sem kérdezi!)

➡ Állandóan féltékeny a legkisebb semmiségre is

🔵 Nem tiszteli a nő saját akaratát, mindig az van, amit az irányításmániás férfi akar

➡ Legtöbbször hangulatingadozásokkal küzdenek ezek a férfiak, és gyakran agresszív viselkedést mutatnak, leginkább akkor, ha valami mégsem úgy történik, ahogy ők azt eltervezték.

🔵 Alapvetően rossz véleménnyel vannak a nőkről, vagy semmibe veszik őket.

➡ Nem vállalnak felelősséget a tetteikért

🔵 A legapróbb viccet is támadásként élik meg, hiszen rajtuk senki sem nevethet, (ilyenkor úgy érzik, elvesztették a kontrollt, és ezt utálják)

➡ Mindig irányítani akarnak, mindent és mindenkit maguk körül

🔵 Kezet emelnek a párjukra (az ilyen típusú férfiaknál figyelhető meg sokszor hogy bántalmazzák a párjukat, ha valamit nem úgy tett, vagy csinált, ahogy nekik megfelelt volna)

Gondold át, a Te párod, ezek alapján mennyire irányításmániás? Egy ilyen gond a kapcsolatban pszichológus segítségét igényli, és a kapcsolat felülvizsgálatát, ugyanis, míg nincsen változás, egy ilyen kapcsolatban az egyik fél, jelen esetben a nő, alapvetően csak tűr, és szenved, minden áldott nap. Nem szabad, egy ilyen kapcsolatban maradni, ahol a férfi ki akarja sajátítani, és agresszív, ahol tombol az irányításmánia. Elképzelhető, hogy segítséggel meg tudna változni az ilyen férfi, de minél idősebb az illető, annál nehezebben változunk, ilyen komoly kérdést érintő témákban.

8164886_s

Nézzük, a másik oldalt, mi van akkor, ha a nő túlzottan irányításmániás? 

Először szintén vonzó:

– Határozott, céltudatos

🔵 Pontosan tudja, hogy mit akar az életben, az élettől

– Pontosan tudja, hogy kit akar maga mellett

Aztán miután biztonságosabbnak érzik a kapcsolatot, amiben benne vannak, jöhet az irányításmánia rossz oldala:

➡ Betegesen féltékenyek lesznek

🔵 Állandóan tudni akarja, merre jár a párja

➡ Mindig mindent irányítani és kontrollálni akarnak

🔵 Mindig ő akarja megmondani, hogy mi legyen a program, mert úgy gondolja, csak ő tudja rendben megszervezni a dolgokat

➡ A párjának folyton meg akarja mondani, hogy hogy öltözzön, hogyan tartsa a dolgait az asztalát, hogyan járjon, hogyan nézzen ki, hogyan viselkedjen,stb.

🔵 Azt hiszi, hogy mindent csak ő tud tökéletesre megcsinálni. Egy takarítást, bevásárlást, főzést, gyereknevelést, házimunkát, egy party szervezését stb… így aztán gyakran mindent ők csinálnak, és kiveszik a munkát a család, a párjuk kezéből, és túlságosan kimerülnek, elfáradnak.

➡ Azt gondolják, ők mindig mindent jobban tudnak, mint a másik: Amolyan okoskodó típusok…

🔵 Fellengzős és beképzelt kommunikáció jellemzi társaságban

➡ Szeret a társaság középpontjában lenni, és imádja, ha mindenki rá figyel, vagy éppen őt csodálja

Az irányítás, vagy kontrollmániás nővel való társkapcsolat nagy valószínűséggel súrlódásokkal és sértődésekkel lesz megtűzdelve, ugyanis állandóan lesz valami, ami nem tetszik neki, vagy másképp csinálná, és ha a másik fél egy kicsit is szeretné az akaratát érvényesíteni, azonnal ledegradálja, megsérti, vagy kellőképpen nyilvánvalóvá teszi, hogy mindent csak ő tudhat igazán. Ezért gyakran a férfi partner önbizalma jó mélyre süllyed, és folyamatosan azt érzik, hogy nem tudnak megfelelni, egy ilyen nőnek. Így legtöbbször ők azok, akik kilépnek egy ilyen kapcsolatból, ha már nem bírják a nyomást, mire az elhagyott nők pedig azt mondogatják: „nincs sehol egy normális pasi…

Mennyire fontos az önismeret igaz? Egyáltalán nem mindegy, hogy az a férfi, éppen miért lép ki a kapcsolatból. Néha magunkba is kéne néznünk, nem csak szakításkor, hanem úgy a kapcsolat alatt is, hogy felismerjük, milyenek is vagyunk igazából. Mennyire vagyunk irányításmániásak? Kibírhatatlanok? Mennyire veszem figyelembe a társamat, és az ő igényeit?

Az irányítás és kontrollmániás emberek mindkét félre vonatkozóan, sokszor alkalmaznak:

» bűntudat keltést a másikban, amolyan „lelki terrort”

🔵 dühkitöréseket csinálnak,  fenyegetőznek

» lekezelik a másik embert

🔵Hajlamosak a túlzásokra – a legkisebb problémából is óriásit kreálnak, és tombolnak hisztiznek

» Szeretetmegvonás – lelki zsarolás ( ha nem azt teszed, amit én akarok, akkor nem is szeretsz, addig hozzám se szólj, nem is leszek kedves hozzád, stb. (Játssza a sértődött királynőt, vagy királyfit)

Egy kapcsolat, vagy házasság, akkor lesz harmonikus, ha mindkét fél egyszerre érvényesülhet a kapcsolatban. Ha egyszer az egyik akarata érvényesül, egyszer a másiké. Ha egyensúly van, és mindketten kölcsönösen tisztelik egymást, nem nyomják el, nem döngölik a földbe, nem féltékenykedik halálra magukat, és egymást, és legfőképpen, nem gondolják azt, hogy ők tökéletesek, és velük biztosan nincs baj. Mert senki sem tökéletes. Egyik kapcsolat sem. Súrlódások mindenhol lehetnek, de azokat lehet kezelni, és kell is tenni érte. Az a kapcsolat vagy házasság lesz hosszú életű, ahol ezeket meg tudják beszélni a felek. Akár ketten, akár külső segítséggel, de rendezni tudják a problémáikat.

A folytonos irányítás a másik felett, és a ledegradáló stílus, a zsarolások és kioktatások sora azt hiszem mindenki számára világos, hogy nem épp kellemes személyiséget mutat, így nyilván az embernek nincsen kedve a közelében sem lenni, nem hogy egy életet leélni vele…

Figyeljünk oda egymásra, és vizsgáljuk át a kapcsolatunkat irányításmánia szempontjából, illetve önmagunkat is. Ha szükséges dolgozzunk magunkon, és fejlődjünk.

Enyhébb irányításmánia esetében, önmagunkon is nagyon szépen tudunk dolgozni, ha akarunk változni és még jobb lenni. Oda kell figyelnünk magunkra, és minden gondolatunkra szinte. Felül kell vizsgálni őket, és megpróbálni a helyes irányba terelni a gondolatainkat és a cselekedeteinket.

Ajánlom önismereti otthoni tanfolyamomat, melyet ITT érhetsz el. 

 

Így szeresd, hogy imádjon a férfi! – KÉZIKÖNYV NŐKNEK! 

Így szeresd, hogy imádjon a nő! – KÉZIKÖNYV FÉRFIAKNAK! 

>>> Bejelentkezés tanácsadásra <<<

Megcsalás esetén javaslom az

Online Hűtlenség Feldolgozása Tanfolyamot.

 

Gyere és légy tagja az egyre bővülő „Párkapcsolati boldogság” zárt Facebook csoportunknak is.

 

Szeretettel,

Párkapcsolati boldogságod, és önismereted segítőjeként:

Molnár Csilla

párkapcsolati tanácsadó, író

 

🎁 KIHAGYHATATLAN AJÁNLAT:

Szerezd meg az AJÁNDÉKPárkapcsolati Elsősegély Kalauz”című 30 oldalas minikönyvet is, és értesülj első kézből a legfrissebb párkapcsolati problémák megoldásának lehetőségeiről.

 

Párkapcsolati tanácsadás   ♥ Párkapcsolati cikkekWebshop

 ♥ Önismereti tanfolyam♥ Párkapcsolati tesztek  ♥ Ismerj meg   ♥ Kapcsolat

Párkapcsolati e-bookok

error: A tartalom védett!! NE másolj!